Péče o trávník začíná

Péče o trávník opravdu asi začne letos dříve. Je tedy na zváženou, zda budeme hnojit ještě hnojivem s nižším obsahem dusíku nebo už rovnou jarním s velkým obsahem dusíku.

Osobně doporučuji trávník ještě příliš nestartovat. Klidně může napadnout sníh nebo bude mrznout. Jakmile do trávníku dáme dusík, začne, pokud teplota půdy bude nad 10°C, růst. To znamená, že bude potřeba kosit.

Doporučuji nyní ještě pohnojit podzimním hnojivem s nižší dávkou dusíku a až v druhé půlce března použít sezónní hnojivo typu Sport&Golf.

Jste připraveni na sezónu?

 • Máte sekačku po servisu a hlavně dobře nabroušenou?
 • Máte dostatečnou zásobu hnojiv?
 • Víte, jaké osivo použijete na dosev?
 • Rezervujte si včas závlaháře na spuštění závlahy (cca na konec března).
 • Máte chuť s trávníkem zase letos něco udělat?

Pokud jste si odpověděli na všechny otázky ANO, pak Vás čekají dobré výsledky.
Jste opravdu pečlivý trávníkář!

Reklamy
Označeno tagem

10 thoughts on “Péče o trávník začíná

 1. ivanovic2013 napsal:

  Dobry den. Koukam na vase travni smesi na webu a neni mi jasne co znamenaji ty zkratky VV-cislo. Ocekavam ze k tomu bude brzy nejaky clanecek tak na odpoved nespecham. Spis jen abyste to do clanecku pridal.

  • Tomáš Šena napsal:

   Dobry den, je to objednaci kod, pod kterym to vyrobce ma evidovane. Tak nevim co to vlastne znamena, ale u nas se to zazilo, ze jednotlive smesi nazyvame vvdvojka apod.

 2. ivanovic2013 napsal:

  Ó jak prosté. Děkuji.

  V nabídce máte směs luxusní okrasná, okrasnou, pro jamkoviště. Chybí mi tam směs pro „běžnou“ zahradu – něco co dobře vypadá, snese silnější zátěž (hry, běhání, ležení) a k tomu něco na „dosívání“. Nebo to splňuje některá z nich?

  A ještě postrádám vydatnost a dávkování. Je 10 kg moc, nebo málo?

  • Tomáš Šena napsal:

   Já děkuji.
   Za běžnou směs já považuji Luxusní okrasnou směs. Je tam podíl lipnice, ale převažují kostřavy, které nejsou tak náročné na závlahu, jsou velmi jemné takže vytvářejí jemnou homgenní strukturu trávníku a dobře zvládjaí nízké i vysoké kosení. Navíc mají menší přírůstky, takže nenakosíte tolik hmoty. Dobře snášejí zátěž a vytvářejí velmi hustý trávník. Proč chtít méně? 🙂
   Ideální je dosívat tím samým co již máte vyseto, tím se vyhnete riziku flekatého trávníku, kde bude po nějaké době 20 druhů trav s jinými barvami strukturami.
   Pokud chete trávník zěmnit či zlepšit, vyberte si vhodnou směs a tou trávník třeba 3x za rok celý přesejte, uvidíte že do dvou let bude změna jasně vidět.
   Výsev se dávkuje obvykle cca 2,5 kg/ 100 m2. Já osobně i na dosev používám dávku kolem 4 kg/100 m2.

 3. Jiří Novák napsal:

  Dobrý den,
  jakou směs byste mi doporučil na zahradu s fenkou (labrador), aby poškození bylo co možná nejmenší.

  Děkuji

  • Tomáš Šena napsal:

   Dobrý den, máte tam už nějaký trávník? Funguje nebo chcete změnu? Jde Vám o poškození běháním nebo močí? Proti moči nic extra nevymyslíme, proti běhání jsou lepší směsi s jílkem vytrvalým. Např. http://swardman.com/cs/travni-osiva/21-travnikova-smes-okrasna-s-jilkem-vytrvalym.html#/
   S pozdravem
   Tomáš Šena

   • Jiří Novák napsal:

    dobrý den,
    trávník jsem založil na podzim minulého roku. Koupil jsem osivo v Mountfieldu a to WOLF-Garten Loretta Nova. Koupil jsem si následně vřetenovou sekačku Atco Wintor a po objevení Vašich stránek jsem se do trávníku zbláznil. Ale nemohl jsem odolat nátlaku zbytku rodiny a přistoupil jsem ke koupi labradorky. Na jaře bych chtěl trávník po zimě zregenerovat a dosít. Nevím, jestli ho dosít Vaší směsí nebo tím, co jsem původně zasel a zda-li je vůbec vhodná k mým účelům. Samozřejmě vypálená místa od moči neřeším a znamená to neustálé dosévání.

    S pozdravem
    Jirka Novák

   • Tomáš Šena napsal:

    Dobrý den pane Nováku, nenašel jsem na webu přesné složení Vámi udané směsi. Ale z obecného popisu vypadá jako kvalitnější. Pokud jste s ní spokojený prováděl bych dosetí právě touto směsí. Pokud by se ukázalo, že z nějakého důvodu nevyhovuje, řešil bych jinou.
    S pozdravem
    Tomáš Šena

 4. dimenzator napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na plevel. Po podzimní údržbě vyrašily místama různé ojedinělé plevely. V teplých zimních dnech se jim dařilo a pěkně povyrostly. Rád bych je zkropil Bofixem nebo jiným herbicidem, přímo na jednotlivé rostliny.
  Otázkou je načasování. Mám to udělat nyní, než se nastartuje sezóna a růst trávy nebo počkat?

  S pozdravem
  Karel

  • Tomáš Šena napsal:

   Dobrý den Karle, jakékoliv postřiky nejsou příliš účinné pokud je teplota pod 10°C. Takže raději počkejte až se oteplí. Postřik bych řešil až začátkem dubna.
   S pozdravem Tomáš

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: