Péče o trávník začíná

Péče o trávník opravdu asi začne letos dříve. Je tedy na zváženou, zda budeme hnojit ještě hnojivem s nižším obsahem dusíku nebo už rovnou jarním s velkým obsahem dusíku.

Osobně doporučuji trávník ještě příliš nestartovat. Klidně může napadnout sníh nebo bude mrznout. Jakmile do trávníku dáme dusík, začne, pokud teplota půdy bude nad 10°C, růst. To znamená, že bude potřeba kosit.

Doporučuji nyní ještě pohnojit podzimním hnojivem s nižší dávkou dusíku a až v druhé půlce března použít sezónní hnojivo typu Sport&Golf.

Jste připraveni na sezónu?

 • Máte sekačku po servisu a hlavně dobře nabroušenou?
 • Máte dostatečnou zásobu hnojiv?
 • Víte, jaké osivo použijete na dosev?
 • Rezervujte si včas závlaháře na spuštění závlahy (cca na konec března).
 • Máte chuť s trávníkem zase letos něco udělat?

Pokud jste si odpověděli na všechny otázky ANO, pak Vás čekají dobré výsledky.
Jste opravdu pečlivý trávníkář!

10 komentářů: „Péče o trávník začíná

 1. Ó jak prosté. Děkuji.

  V nabídce máte směs luxusní okrasná, okrasnou, pro jamkoviště. Chybí mi tam směs pro “běžnou” zahradu – něco co dobře vypadá, snese silnější zátěž (hry, běhání, ležení) a k tomu něco na “dosívání”. Nebo to splňuje některá z nich?

  A ještě postrádám vydatnost a dávkování. Je 10 kg moc, nebo málo?

  1. Já děkuji.
   Za běžnou směs já považuji Luxusní okrasnou směs. Je tam podíl lipnice, ale převažují kostřavy, které nejsou tak náročné na závlahu, jsou velmi jemné takže vytvářejí jemnou homgenní strukturu trávníku a dobře zvládjaí nízké i vysoké kosení. Navíc mají menší přírůstky, takže nenakosíte tolik hmoty. Dobře snášejí zátěž a vytvářejí velmi hustý trávník. Proč chtít méně? 🙂
   Ideální je dosívat tím samým co již máte vyseto, tím se vyhnete riziku flekatého trávníku, kde bude po nějaké době 20 druhů trav s jinými barvami strukturami.
   Pokud chete trávník zěmnit či zlepšit, vyberte si vhodnou směs a tou trávník třeba 3x za rok celý přesejte, uvidíte že do dvou let bude změna jasně vidět.
   Výsev se dávkuje obvykle cca 2,5 kg/ 100 m2. Já osobně i na dosev používám dávku kolem 4 kg/100 m2.

   1. dobrý den,
    trávník jsem založil na podzim minulého roku. Koupil jsem osivo v Mountfieldu a to WOLF-Garten Loretta Nova. Koupil jsem si následně vřetenovou sekačku Atco Wintor a po objevení Vašich stránek jsem se do trávníku zbláznil. Ale nemohl jsem odolat nátlaku zbytku rodiny a přistoupil jsem ke koupi labradorky. Na jaře bych chtěl trávník po zimě zregenerovat a dosít. Nevím, jestli ho dosít Vaší směsí nebo tím, co jsem původně zasel a zda-li je vůbec vhodná k mým účelům. Samozřejmě vypálená místa od moči neřeším a znamená to neustálé dosévání.

    S pozdravem
    Jirka Novák

   2. Dobrý den pane Nováku, nenašel jsem na webu přesné složení Vámi udané směsi. Ale z obecného popisu vypadá jako kvalitnější. Pokud jste s ní spokojený prováděl bych dosetí právě touto směsí. Pokud by se ukázalo, že z nějakého důvodu nevyhovuje, řešil bych jinou.
    S pozdravem
    Tomáš Šena

 2. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na plevel. Po podzimní údržbě vyrašily místama různé ojedinělé plevely. V teplých zimních dnech se jim dařilo a pěkně povyrostly. Rád bych je zkropil Bofixem nebo jiným herbicidem, přímo na jednotlivé rostliny.
  Otázkou je načasování. Mám to udělat nyní, než se nastartuje sezóna a růst trávy nebo počkat?

  S pozdravem
  Karel

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..