Jaká byla trávníkářská sezóna 2013

Přijdou mrazy a je definitivní konec práci na trávníku. Když se ohlédnete za letošní sezónou, jste spokojení s vaším trávníkem nebo nejste?

Pokud jste byli letos s trávníkem spokojení, gratuluji vám. Pokud ne, nevěšte hlavu, protože udržet letos trávník v perfektní kondici celou sezónu bylo fakt náročné. Už jen začátek sezóny byl mimořádný. V březnu byla průměrná teplota oproti roku 2012 o více než 6 stupňů nižší. Průměrná teplota byla ve výši -0,3°C. To znamenalo, že trávníkářská sezóna začala až v půlce dubna, tedy o měsíc později. To je vzhledem k našim klimatickým podmínkám velké zpoždění.

Než se trávníky z tohoto zpoždění vzpamatovali, tak u ž přišly v květnu velké srážky, kdy napršelo o 176% více než v předchozím roce. Což pokračovalo i v červnu, kdy napršelo o 167% více než v roce 2012. Přišly povodně a nejeden trávník byla zaplaven. Extrémní mokro trávníku nesvědčí, obzvláště těm, které jsou založené na hlinitých a jílovitých půdách.

Pak přišel červenec a s ním extrémní sucho. Bylo to z extrému do extrému. Proběhlo několik týdnů od povodní, kdy vůbec nepršelo. Kdo nepřidal radikálně na závlaze, ten brzy viděl, jaký dopad má sucho na trávník.

Srpen byl vcelku zase docela normální a podařilo se trávníky trošku stabilizovat. Září bylo pocitově chladné a deštivé, naštěstí v říjnu se počasí trošku umoudřilo, takže se daly na trávníku dohnat ještě resty z předešlých týdnů a trávník připravit na zimu, alespoň v přiměřené kondici.

Vidíte sami, že nebylo letos příliš prostoru užít si trávník v dokonalé kondici a pracovat na jeho dokonalosti. Byli jsme rádi, že ho udržujeme alespoň v průměrném stavu. Na druhou stranu platí, že kvalitní trávníky toto extrémní počasí přežily mnohem snadněji a bez velkých ztrát než trávníky průměrné až bídné. Díky rozvinutému kořenovému systému se kvalitní trávníky lépe vypořádávají s rychlým vyplavováním živin při deštích i s velkým suchem při tropických dnech. Čím pružněji dokážete reagovat na výkyvy počasí, tím snadněji udržíte trávník v optimálním stavu.

Proto hlavu vzhůru a nachystejme se na jaro, třeba přijde o to dřív, co letos zameškalo. 🙂

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..