Žížaly v trávníku na podzim

Pokud máte relativně zdravou kořenovou vrstvu svého trávníku, tak v těchto dnech se objevují na trávníku žížalí hromádky.

V první řadě to berte jako pozitivum, znamená to, že je v půdě život, dochází tam k přirozené přeměně odumřelé hmoty na kompost, který je kořeny využíván jako zdroj přirozených živin. Běžně se kupuje žížalí kompost a na trávník se aplikuje při top dressingu.

Druhá věc, že hromádky nevypadají atraktivně je sice pravda, ale žížaly dělají aerifikaci trávníku za nás. Proto je rozumné hromádky před kosením rozhrabat obrácenou stranou plastových hrábí nebo koštětem. Žížaly vynášejí hromádky na povrch u jílovitých půd, naopak u písčitých se toto neděje.

Ideální prevencí proti žížalím hromádkám je pravidelné pískování trávníku a tím pádem změna kořenové vrstvy z jílovité na písčitou. Jakoukoli chemickou či mechanickou likvidací žížal se bráníte lepšímu trávníku. Žížaly jsou nejaktivnější právě na podzim, kdy už se zahrada tolik nevyužívá, proto je dobré dívat se na ně pozitivně.

Když trávník propískujete nebo zvertikutujete tak také vypadá nějakou dobu hůře, ale děláte to s vidinou lepšího trávníku. Dívejte se na žížaly stejnou optikou. Místo, abyste kupovali kompost a zlepšovali trávník, tak se zlepšuje sám pomocí žížal. Pokud to takto máte, gratuluji.

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..