Aerifikace a pískování

Počasí se přeci jen ještě umoudřilo a prožíváme několik slunečných dnů. Ideální stav pro poslední větší akce na trávníku.

Mezi klíčovou akci, kterou lze letos ještě zvládnout patří aerifikace (provzdušnění) trávníku. S tím lze logicky spojit i jeho zapískování. Zapískování však můžete provést i bez aerifikace.

Aerfikaci můžete udělat ručně, například rycími vidlemi nebo aerifikačními vidlemi (například tyto). Anebo strojně pomocí aerifikátoru, který udělá samozřejmě práci rychleji a s menší námahou (cena nejlevnějšího aerifikátoru se pohybuje kolem 80.000 Kč).

Cílem je narušit do co největší hloubky homogenitu vegetační vrstvy. Ať uděláte díry do trávníku jakýmkoliv způsobem, velmi mu prospějete. Proč? Najdete zde. Nebojte se, i když se trávník zvlní, ten si za pár hodin, dnů opět sedne a povrch se srovná.

Pokud si už dáte tu práci a trávník rozpícháte,  je vhodné toho využít a vytvořené trhliny a díry zasypat křemičitým pískem (ideálně pískovna Provodín frakce 0-2 mm. Množství písku, které použijte není snadné určit. Obvykle počítám 1 tunu na 100 m2. To však platí pokud se provádí aerifikace dutými hroty, kde zůstávají v trávníku díry o průměru cca 1,5 cm a hloubce kolem 5 až 7 cm. Množství písku dále ovlivňuje, zda je trávník vysoký nebo nízký a hustý, zda je sucho nebo mokro, zda svítí sluníčku a fouká vítr nebo je pod mrakem, zda chcete pískem srovnat také povrchové nerovnosti… Nemělo by se stát, aby Vám na jednom místě zůstalo více jak 3 cm vrstva písku. To je síla, kterou by už trávník nemusel dostatečně rychle prorůst. Pak hrozí, že trávník pod silnou vrstvou písku zetlí a písek zůstane na povrchu celou zimu.

Nejlepší je vymezit si plochu cca 10 m2 a na něj rozhodit jedno kolečko písku. Písek je potřeba rovnoměrně rozhodit, rozhrnout. Když máte hotovou celou plochu, je ideální použít trávníkovou síť na zapravování  písku (na vyžádání dodáme cena 5 až 15 tis. dle velikosti). Sítí písek krásně zapravíte do děr a současným smykováním plochu uhladíte. Aerifikaci považuji za nejnáročnější operaci, ale současně za nejvýznamnější. Je dobré jí věnovat pozornost aspoň jednou ročně, vše si dobře naplánovat, dobře se vybavit.

2 komentáře: „Aerifikace a pískování

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..