Kosením lze hodně získat, ale i ztratit

rozdíl mezi sekačkami
rozdíl mezi sekačkami

Protože kosení trávníku je nejčastější operace, kterou s trávníkem provádíte, má zásadní vliv na jeho kvalitu. Budete-li celý rok kosit tupou nebo nevhodnou sekačkou, je nemožné dosáhnout lepší kvality trávníku.

Sice si řeknete, že kosení je hračka, že to zvládne i dítě, ale… Ano, vyloženě posekat trávu zvládne každý i Forrest Gump 🙂 Jenže pokud to má vést k nějakému kvalitnímu výsledku, není to tak snadné.  Poku kosíte 2x týdně, znamená to třeba 50 kosení za rok. Takže pokud něco děláte špatně, tráva to vnímá 50x za rok a naopak, dobrý postup opakujete také 50x za rok.

Pokud by vám z 50 jídel bylo 50x špatně, asi byste taky nevypadali úplně svěže. Tak se nedivte, že tráva na špatné zacházení také reaguje a to dokonce nesmírně rychle. Stačí dvakrát po sobě pokosit špatně seřízenou sekačkou a trávník se vrátí svou kvalitou o měsíc dozadu. Vzhledem k tomu, že má sezóna u nás jen sedm měsíců, je to proklatě velká škoda.

Při koupi sekačky vždy vycházíme z toho, jakého trávníku chceme dosáhnout a jak intenzivní péči mu chceme věnovat. Až potom vyhodnocujeme kriteria jakou šíři záběru, jaký pohon atd…

Chceme-li zdravý trávník, není jiná možnost než vřetenová sekačka. Je už relativně jedno, zda to bude ruční, elektrická nebo benzínová, zda bude mít záběr 30, 43, nebo 51 cm. To je podružné. Základ je, aby pěkně stříhala.

Rotační sekačky patří k těm nejpoužívanějším, z pohledu trávníků – bohužel. U rotační sekačky platí, čím je trávník hustější, tím seká hůře.  Je to z důvodu, že nůž se více brzdí o hustý trávník, zpomaluje se a tím je kvalita řezu horší, protože probíhá v malých otáčkách. Pak z trávy koukají vytrhaní vlákna a tráva trpí (viz. ilustrační obrázek).

Pokud si pořídíte nebo již máte rotační sekačku, nechtějte řešit vzhled a zdraví trávníku. Rotační sekačka má svůj limit, který sebelepším hnojením, zavlažováním, vertikutací nelze zlomit. Představíme-li si trávník jako schodiště v pěti patrové budově, pak s rotační sekačkou uvíznete v prvním mezipatře. Avšak s vřetenovou sekačkou se vám otevírá možnost dostat se až do pátého patra. Zda budete ve druhém či pátem pak záleží na dalších faktorech. Proto vznikl tento web, abych vám krok za krokem pomohl odbourat chyby nebo vám doplnil informace.

Ty, kteří zvažují nákup vřetenové sekačky, mohu upozornit, že brzy z naší dílny vyjede první série zbrusu nových vřetenových sekaček – více se dozvíte na www.senatomas.com.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..