Jak kosit po dešti

Když je období dešťů, tak ti, co mají automatické zavlažování, by se měli ujistit, že jim závlaha nebude zbytečně zavlažovat. Klidně jí dejte na pár dnů až týdnů na OFF.  Využijte tohoto období, ke kontrole sekačky, zda je nůž či vřeteno stále dobře ostré a seřízené.

První sekání po deštích udělejte hned, jak přestane trávník “čvachtat”. Pokud pravidelně jednou ročně pískujete a aerfikujete, nebo jste založili ttrávník do písčité půdy, tak se dá obvykle kosit hned druhý den po skončení deštů. Výšku kosení (sečení není přesný výraz) přizpůsobte situaci, pokud jste nesekali týden, tak musíte s výškou o pár mm výš, pokud je trávník pravidelně kosen na 20 mm a jedno kosení jste vynechali, tak není problém kosit rovnou zase na 20 mm.

Zelená hmota je ještě hodně nasáklá, s rotační sekačkou to půjde komplikovaně,  pokosená tráva bude lepit a ucpávat sekačku, raději koste na 2x – a výšku kosení postupně snižujte (platí i pro automatické sekačky). U vřetenových sekaček se ujistěte, že je vřeteno správně seřízené vůči spodnímu noži.

Při kosení zvolte nejkratší cestu, abyste se zbytečně netočili v podmáčeném terénu (to působí zbytečné utužování půdy). Zvolte takový směr kosení, kdy budete kosit s co nejméně otočkami. Je také varianta, že pokud děláte první obvodovou jízdu jednou, můžete jí nyní udělat třeba třikrát či čtyřikrát a pak se místo pro otáčení posune o 1 až 2 metry do středu trávníku. Tím pádem se budete otáčet (utužovat půdu) úplně jinde než obvykle.

Možná si říkáte, že to jsou zbytečné detaily, ale věřte, že nemluvím do větru. Není nic pracnějšího a nákladnějšího než aerifikace utuženého trávníku.

1 komentář: „Jak kosit po dešti

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..