Regenerace trávníku – nejlepší je investovat do trávníku v září

Září není konec trávníkářské sezóny, naopak, září je nejlepší čas připravit trávník na sezónu novou. Jak by měla vypadat regenerace trávníku? Je čas dělat vertikutaci či aerifikaci?

Aktuálně je úplně ideální počasí pro trávníkářské práce, regeneraci trávníku – sekání trávníku, hnojení, vertikutace, aerifikace, pískování, přesev. Kombinace toho, že je půda na konci léta stále hodně teplá, tudíž vše roste rychle, teploty již snad nebudou tropické a dešťové srážky budu častější, je ideální pro dosažení významného zlepšení trávníku.

Září je měsíc pro regeneraci trávníku

To, co uděláte na začátku září, přinese výsledky již za 2 až 3 týdny. Pokud je některý měsíc v roce ideální pro založení trávníku, velkou regeneraci či jenom kompletní přesev, je to právě září. Dle mého odhadu je každá minuta práce a každá vynaložená koruna minimálně o 50% efektivnější než třeba v dubnu nebo květnu.

Regenerace trávníku v září – nejlepší podmínky v roce

Je mnohem lepší si nechat nějakou sílu a finance pro trávník i na září, a nespálit to vše hned na jaře. Pro trávník je důležitá pravidelnost. Mnoho lidí říká, že trávník hnojí. Realita je však taková, že pohnojí jednou max. dvakrát na jaře nějakým sezónním hnojivem v akci, pak v říjnu podzimním a to je vše. Realita je taková, že deset měsíců v roce je takový trávník podvyživený, díky tomu je řídký, zaplevelený, mechovatý apod. Pravidelnost a rovnoměrné rozvržení energie a prostředků do celé sezóny a částečně i do zimy je skutečný klíč k trvale se zlepšujícímu se trávníku.

Sběrač trávních špuntů pomocník při regeneraci trávníku. Výrobce: Bug-A-Nut.

Nepodléhejte rádoby snadným postupům a marketingovým chytákům, skutečnou práci v trávníku nedokáže nic nahradit. Je však zbytečné se dřít aerifikačními vidlemi, když si lze půjčit motorový aerifikátor, je nebezpečné dávat „trávníkové záplaty“, když stojíte o hezký a barevně sjednocený trávník.

Lepší na podzim než na jaře

Co můžete udělat na podzim, neodkládejte na jaro. Na jaře je půda studená, vše klíčí pomalu, vše pomalu roste, počasí je na jaře více nevyzpytatelné – může být dlouho chladno, sucho, nebo naopak příliš deštivo.

Jak trávník na začátku listopadu zazimujete a přes zimu hnojíte, tak se na jaře probudí. Buď bude ještě víc zbídačený než byl na podzim, nebo naopak, rychle se trávník zazelená a zregeneruje, protože na podzim dostal dostatek všeho, aby se na zimu dobře připravil.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..