Sekání trávy, jeden ze tří klíčů k úspěchu

Sekání trávy (přesně řečeno kosení trávy) patří mezi jeden ze tří základních prvků, kterými můžete nejvíce vylepšit, ale také poškodit svůj trávník. Kosení, hnojení a zavlažování trávníku tvoří první patro pomyslné pyramidy optimální péče o trávník.

Neděláte-li tyto věci dokonale, nemá smysl řešit, proč trávník nevypadá podle vašich představ. A současně nemá smysl ani řešit nějaké ochranné postřiky, nebo vertikutace či aerifikace, to jsou operace vyšších pater pyramidy péče o trávník.

To znamená, naučte se správně kosit, používejte kvalitní hnojivo, hnojte pravidelně (nemyslím tím 2x ročně) a optimálně nastavte závlahu a mějte přehled, kolik právě daný týden zavlažujete. Toto jsou propojené mysky a pokud jednu z těchto věcí neděláte správně, zbylé dvě to nezachrání a trávník nebude vypadat dobře.

Kosení trávníku – to je věc, která se nikde neučí, a nikde se nedočtete, jak správně se to dělá. Obecně se to považuje za tak jednoduchou operaci, že není potřeba se jí speciálně učit. Málokdy však vidím, správně pokosený trávník. A někdo se sekat trávník nenaučí ani po X konzultacích a doporučení.

Správné kosení začíná u typu trávníku, který máme, případně, který bychom chtěli mít. Pro tento cíl je potřeba vybrat správnou sekačku na trávu. Tuto sekačku je nutné správně používat a řádně se o ní starat. Na okrasný trávník, který chcete používat, je nejlepší vřetenová sekačka.

Jakoukoliv sekačku je potřeba pravidelně brousit, správně nastavovat výšku kosení. Pokud možno nikdy a nikde nekoste trávník o více než 1/3 délky najednou. Podle toho jak často trávník kosíte, podle toho je potřeba nastavit výšku kosení na sekačce. Čím častěji kosíte, tím níže můžete kosit. Skalpování trávníku (podseknutí trávníku) se může hojit až tři týdny.

Vražda trávníku: „Když to posekám takhle nízko, pak nemusím sekat tak často.“ To nemá s okrasným trávníkem nic společného. Přirovnal bych to k: „Když psovi zalepíme tlamu nebude štěkat…“

Na trávníku je potřeba volit správný směr kosení, ideálně směry stále měnit. Je dobré se naučit kosit tak, aby jste měli, co nejlépe zakončené okraje a nemuseli už příliš dosekávat. Pokud okraje necháváte neposekané, trávník opět vypadá o něco hůře než by mohl.

Pokud vás zajímá více detailů ke správnému kosení, napište mi a já budu podrobnější.

2 Replies to “Sekání trávy, jeden ze tří klíčů k úspěchu”

  1. mozno trivialna otazka, ale ako ziskat info o množstve zalievky, ked nemam na vstupe prietokomer? kazda tryska ma sice menovity prietok pri danom tlaku, ale ak sa na travniku prekryva dopad z 3-4 trysiek, potom je komplikovane uctit ako dlho ma kazdá sekcia polievat…

    1. Dobrý den, jediné správné řešení je, změřit kolik vody během jednoho zavlažovacího cyklu spadne na jedno místo. Ideálně srážkoměrem. Detailně to učíme na kurzu Domácí trávníkář I.
      S pozdravem
      Tomáš Šena

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s