Co v půlce června s trávníkem?

Vlivem silných dešťů došlo bez pochyby k rychlejšímu vyplavení živin z dosahu kořenů. Jakmile jsou živiny vyplaveny níže, než kam dosahují kořeny, jsou to již nepřístupné živiny. To znemaná, že když si odeberete vzorek půdy do hloubky 10 cm a necháte si udělat rozbor živin v půdě, může vám to být k ničemu, pokud kořeny vašeho trávníku sahají pouze do hloubky 3 cm. Proto je klíčové vše co s trávníkem děláte směřovat k rozvoji kořenového systému.

Pokud používáte konvenční hnojiva z ropných produktů (nejčastěji používané na českém trhu jsou produkty od výrobců: Lovochemie, Eurogreen, Haifa, Scotts), tak je hnojivo “naprogramované”, kdy se začnou živiny uvolňovat. Vždy si čtěte pozorně návod, jak které hnojivo aplikovat a jak často. Nejlevnější hnojiva, učinkují cca týden, ty profesionální dlouhodobá až dva měsíce a snad i více. Více o rozdílech v hnojivech jsem psal nedávno.

Nikdy nepoužívejte do trávníku Cererit nebo ledek. To jsou hnojiva, která trávníku ve finále ublíží, trávník není zelenina, ani obilnina.

Takže nyní dopručuji udělat vertikutaci trávníku a vyčesání, nebo aspoň vyčesání. Následuje přesné přihnojení, dle vašeho plánu hnojení. Využijte slušného počasí k těmto drobným pracem, může se stát, že zas bude mokro a nepůjde nic dělat. Trávník živiny potřebuje. Jinak se začnou projevovat plísně a jiné neduhy.

Pokud používáte hnojivo PURE Sport&Golf: aplikujte 2,5 kg/100m2. Pro aplikaci použijte správné rozmetadlo.

V žádném případě nepoužívejte stěrbinové sypací vozíky typu GARDENA! (http://www.gardena.com/cz/lawn-care/spreader/) Mnohem vhodnější jsou rozmetadla, která rozhazují hnojivo do šířky viz tento odkaz na Mall.cz

7 komentářů: „Co v půlce června s trávníkem?

    1. Hodně záleží na granulaci hnojiva, jakmile jsou granule rozdílně velké, nemůže se povést rovnoměrná aplikace. Druhá věc, stačí abyste při aplikaci vozíkem otočil hlavu a už vybočíte a vynecháte. Je-li trávník nějaký, nemusí být vidět kudy jste přesně jel a pak je těžké kopírovat předchozí jízdu. Pokud nemáte ideální obdelníky a máte v trávníku třeba stromky či jiné překážky, už je aplikace zase složitější. Těch problémů, které mohou nastat je hodně, mnohem víc než u rozmetadla. A to nempočítám časovou výhodu rozmetadla. Zkuste hnojit členitou plochu 1000 m2 sypacím vozíkem a rozmetadlem. Pokud zvládáte svoji zahradu sypacím vozíkem, tak vám gratuluji, protože to není jednoduché.

      1. Jak tak čtu vaši odpověď tak jsem místo mého dotazu mohl sám odpovědět. Píšete přesně ty 3 důvody to co jsem vyjmenoval v mém dotazu.

  1. Co je duvodem ze tak durazne nedoporucujete sypaci voziky? Spatne se s nimi udrzuje smer a pri jizde tam a zpet se pasy prekryvaji a jsou prehnojene a nekde mista nepohnojene? Sterbinami propadnou jen male granule? Hnojeni trva diky male sirce dele nez s rozmetadlem? Nebo je duvod uplne jiny?

    Snad vam nevadi ze jsem jediny diskutujici, ale vase weby jsou zajimave a inspirujici a je pro mne radost je cist.

    1. Protože si poslední roky připadám jako bojovník za správné hnojení. Je mi to úplně jedno čím kdo hnojí, ale když pak vidím tolik případů špatně pohnojeného a mnohdy zničeného trávníku právě použitím sypacího vozíku Gardena, tak nemám chuť odvádět práci za špatný marketing Gardeny. Já ten vozík použvám také, ale pouze na setí, proti tomu nemám námitek. Ale na hnojení to prostě většina lidí neumí používat a ani to s některými hnojivy nebo materiály nemůže fungovat správně. Štve mě, že pak přijdu na zahradu a zákazník, který dělá pro trávník spoustu práce si výsledek pokazí špatným hnojením.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..